2023.11.28 godz. 12:07 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy mogę ograniczyć prawa ojcu mojego dziecka?

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mogę ograniczyć prawa ojcu, syn ma prawie 7 lat, ojciec mieszka ok 40km od nas, widuje syna raz w miesiącu na 2h. Czy żeby zmienić nazwisko na moje, muszę mieć zgodę ojca?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lis 2023 04:04

Sąd ograniczy prawa rodzicielskie jedli uzna, że jest to uzasadnione dobrem dziecka, np.rodzic narusza obowiązki względem dziecka. Na zmianę nazwiska potrzeba jest zgoda ojca, a jeśli ojciec się nie zgadza można wystąpić na drogę sądową i wtedy sąd decyduje czy zmiana nazwiska będzie możliwa.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)