2020.04.08 godz. 15:12 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę ominąć legalnie podatek od darowizny?

Wyjaśnienie sytuacji

Chcę przekazać sporą kwotę siostrzencowi. Nie jest to I grupa podatkowa. Czy mogę sumę bez podatku przekac najpierw swojemu ojcu, a on potem wnuczkowi czyli mojemu siostrzencowi zgodnie z prawem omijajac podatek? Czy obie te transakcje muszę zglosic ja czy obdarowany do Urzedu Skarbowego?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Kwi 2020 23:18

Proszę zwrócić uwagę na klauzulę unikania opodatkowania - art. 119a i nast. ordynacji podatkowej. Od wartości "zaoszczędzonego" podatku zalezy, czy przepisy będą stosowane. W kwestii zgłoszenia - zawsze dokonuje go obdarowany, czyli w opisywanym przypadku: Pana ojciec i siostrzeniec. W razie dalszych pytań proszę o kontakt. Z wyrazami szacunku. Wojciech Górny. Radca prawny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)