2019.08.11 godz. 16:25 Opole, Opolskie

Czy mogę otrzymywać emeryturę otrzymywać na konto banku w Ekwadorze, gdyż chwilowo tam mieszkam.

Wyjaśnienie sytuacji

Przez wiele lat mieszkałam w Kanadzie i tam otrzymywałam emeryturę z Polski. Obecnie mieszkam w Ekwadorze i chciała bym upoważnić wnuka do odbioru mojej emerytury. Mieszka on na stałe w Kanadzie i w tamtejszym banku ma konto. Czy jest możliwe.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Sie 2019 13:24

Dzień dobry, Myślę, że fizycznie możliwe jest upoważnienie wnuka do odbioru Pani emerytury. W tym celu zapewne musiałaby Pani skontakotwać się z kanadyjskim bankiem i sporządzić stosowne pełnomocnictwo dla Wnuka, które pozwoliłoby Mu na dostęp do Pani konta. Co do bezpośredniego przelewania emerytury na konto w banku ekwadorskim to musiałaby Pani dokonać zmiany nr konta w organie emerytalnym. Z ostrożności ze względu na nieco "egzotyczny" kraj jakim jest Ekwador proszę się zorientować czy nie będzie ponosiła Pani jakiś dodatkowych kosztów związanych z przelewem emerytury na takie konto.