2024.06.13 godz. 20:09 Ząbki, Mazowieckie

Czy mogę podnieść czynsz za najem lokalu, który jest użytkowany bez prawa do lokalu, po okresie wypowiedzenia i po złożeniu pozwu o eksmisję?

Wyjaśnienie sytuacji

Najemca wypowiedział mi umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia, po miesiącu nie opuścił mieszkania, wręczyłem wezwanie do opuszczenia i opróżnienia lokalu, wezwanie uregulowania zaległości, podpisaliśmy również ugodę pozasądowa, której warunki nie zostały dotrzymane, czy mogę po złożeniu pozwu o eksmisję, wypowiedzieć obowiązujący czynsz i podwyższyć go w granicach przepisów, dodam że jego aktualna wysokość to połowa rynkowej ceny, niski czynsz utrzymywałem ze względu na "dobre serce", czy w trakcie postępowania i po będę mógł podnosić czynsz za najem do wysokości rynkowych stawek?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Cze 2024 09:26

Patrząc na art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów jak najbardziej ma Pan prawo żądać zapłaty odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego w wysokości stawki rynkowej. Moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia, że obecnie płaci połowę tej stawki.