2024.07.15 godz. 15:22 Katowice, Śląskie

Czy mogę poruszać się pojazdem kat.A w czasie wolnym

Wyjaśnienie sytuacji

Funkcjonariusz policji 20lat zgodnie z przepisami może zrobić prawo jazdy kat.A od 18 roku życia. Czy w związku z tym że posiadam prawo jazdy kat.A mając 20lat mogę poruszać się motocyklami także prywatnymi w czasie wolnym. OSK twierdzi, że gdy posiadam prawo jazdy danej kategorii bez kodu ograniczającego mogę poruszać się pojazdami także poza służbą.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lip 2024 16:13

Tak, jeśli posiada Pan prawo jazdy kategorii A bez ograniczeń, można poruszać się motocyklami zarówno w czasie służby, jak i poza nią. W Polsce prawo jazdy kategorii A pozwala prowadzić motocykle bez względu na pojemność i moc, o ile nie ma dodatkowych kodów ograniczających. Kodeks drogowy nie rozróżnia, czy prawo jazdy uzyskano w ramach pracy w służbach mundurowych, czy prywatnie. Posiadając pełne uprawnienia, może Pan z nich korzystać również w życiu prywatnym, przestrzegając przepisów ruchu drogowego (nie zapominając, że jest się po służbie).

Zmodyfikowano dnia: 15 Lip 2024 16:37
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)