2024.07.18 godz. 09:03 Pszenno, Dolnośląskie

Czy mogę postawić garaż na terenie wspolnoty (6 rodzin) bez zgody sąsiadów jeżeli oni również postawili bez mojej zgody , czy mogę rządach usunięcia ich garaży?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, jestem właścicielem mieszkania we wspólnocie, na ostatnim zebraniu zapytałem przy zarządcy wszystkich mieszkańców czy moge ogrodzić kawałek terenu trawiastego pod własne potrzeby i oczywiście nikt nie miał xastrzezen ponieważ tylko ja użytkuje i dbam o ten kawałek terenu. Niestety po zrobieniu ogrodzenia sąsiadka ma problem i nie wiem czy teraz coś z tym robić. Druga sprawa jest to że chce wybudować garaż obok garażu tej o to sąsiadki i podejrzewam że będzie problem . Ona sama nie prosiła o zgodę, czy ja musze ? Czy jeśli się nie zgodzi mogę coś w skórach co do jej garażu ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sie 2024 13:01

Dzień dobry Aby postawić garaż należy albo uzyskać warunki zabudowy, albo musi zapewniać taką inwestycję plan zagospodarowania. Następnie należy dokonać zgłoszenia budowy. Organ zazwyczaj żąda zgody wszystkich współwłaścicieli - jeżeli garaż ma powstać na nieruchomości będącej wspólną własnością. Jeżeli ktoś postawił garaż niezgodnie z prawem, to można ten fakt zgłosić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Z wyrazami szacunku