2020.04.06 godz. 14:04 Opole, Opolskie

Czy mogę pozbawić ojca praw do dziecka? Jak mam to zrobić? Czy mam szansę?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie od 2014 roku jestem po rozwodzie, całkowita opiekę przyznano mi. Ojciec dziecka gnębi mnie psychicznie tzn wypisuje do mnie niestworzone rzeczy, rozgaduje ludziom kłamstwa na mój temat, obwiniaj mnie o wszystko, mówi jaka zła matka jestem,córka po spotkaniach z nim dziwnie się zachowywała, teraz nie pozwalam na spotykanie się. Zgłosiłam na policję nękanie poprzez pisanie ale powiedzieli że to za mało. Znalazła papier ze szpitala i okazuje się że ma schizofremie paranoidalna, i nie leczy się. Boję się go coraz bardziej. Co mam zrobic

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Kwi 2020 17:22

Dzień dobry, co prawda opisana sytuacja bardziej dotyczy Państwa relacji, to jednak można uznać, że być może zachodzi trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej (art. 111 § 1 k.r.o.) i wówczas można spróbować przeforsować wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Jeśli obecny stan chorobowy jest przejściowy (art. 110 § 1 k.r.o.) w tym samym wniosku możliwy jest wniosek ewentualny o zawieszenie. Takie okoliczności stwierdziłby biegły. Jeśli są ustanowione kontakty to równocześnie wniosek o ich zakaz, ograniczenie czy zmianę ich formy ze względu na opisaną sytuację. Pozdrawiam.

Zmodyfikowano dnia: 06 Kwi 2020 17:26