2022.10.24 godz. 16:25 Duszniki-Zdrój, Dolnośląskie

Czy mogę prosić o pomoc w wyjaśnieniu postanowienia z urzędu skarbowego o wszczęciu postępowania podatkowego. Jakie to ma dla mnie konsekwencje.

Wyjaśnienie sytuacji

Po zmarłej mamie nabyłam środki pieniężne z tytułu nabycia praw do wkładów oszczędnościowych na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci. Po wypłatę zgłosiłam się 29 kwietnia 2022, termin upłynął 11 MARCA 2022 , a więc nie otrzymałam zwolnienia z podatku . Czy istnieje możliwość, aby ten termin późniejszy został uwzględniony? Napisałam pismo, że z opóźnieniem otrzymałam akt zgonu, chorowalam na Covid w międzyczasie, oraz brałam udział w szkoleniu zawodowym i załatwić te sprawy mogłam tylko w czasie urlopu w kwietniu. Moja sytuacja nie została uwzględniona. Proszę o wyjaśnienie .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2022 21:35

Jeśli mowa jest o dyspozycji na wypadek śmierci, to otrzymana na tej podstawie kwota podlega podatkowi od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą śmierci właściciela wkładu. Od tej daty liczymy 6 miesięcy na złożenie odpowiedniej deklaracji do Naczelnika właściwego US i tylko wtedy osoby najbliższe mogą korzystać ze zwolnienia. Termin ten nie podlega przywróceniu. W Pani przypadku, jak rozumiem, przez 6 miesięcy od śmierci mamy nie udało się złożyć stosownej deklaracji do US. Niestety zatem konieczne będzie zapłacenie podatku.