2020.09.02 godz. 14:20 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę prowadzić zajęcia z byłymi już Klientami byłego miejsca pracy?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracowałam przez 3 lata w szkole językowej, a w umowie zlecenie miałam zapis " Zleceniobiorca nie może prowadzić zajęć z Klientami Zleceniodawcy przez 24 miesiące od wygaśnięcia niniejszej umowy. Za złamanie niniejszego postanowienia nałożona zostanie na Zleceniobiorcę umowna kara w wysokości 1500zł." Czy jeśli byli już klienci tej szkoły językowej nie podpisali umowy przedłużającej, to czy dalej są klientami i czy mnie za podjęcie współpracy z nimi dalej grozi kara? Czy taki zapis w umowie zlecenie jest prawny?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2020 16:02

Po pierwsze należy ustalić w sądzie, że z byłym pracodawcą łączył Panią stosunek pracy. Po drugie, jeżeli w umowie nie ma przewidzianego odszkodowania za niekonkurencyjność po rozwiązaniu stosunku pracy, to zakaz Pani nie obowiązuje.