2022.06.21 godz. 16:49 Siechnice, Dolnośląskie

Czy mogę rozwiązać umowę najmu okazjonalnego w trybie natychmiastowym, po wszystkich zdarzeniach?

Wyjaśnienie sytuacji

dzien dobry. Sprawa dotyczy umowy najmu okazjonalego, w tym przypadku mieszkanie. Wynajmujemy mieszkanie od 01.12.2021r. i ta data jest również na umowie. Wlasciciel mieszkania nie wysyłał nam faktur za rachunki, odbiegały one trochę od zapisu na umowie czyli "opłaty eksploatacyjne według liczników 450zł" ale z tym nie robiliśmy większych problemów. Dopiero teraz gdy znaleźliśmy mieszkanie, któe wynajmujemy, na OLX . PL zdecydowaliśmy się na rozmowę z właścielem. Tłumaczył się, że to przez przypadek, i że ktoś od niego wstawił nie te mieszkanie co trzeba. Ale, że jak już z nim rozmawiamy, to chce porozmawiać o podwyżce. Wyjaśnił że "ma prawo" podnieśc nam czynsz o 15 procent raz w roku, czyli w tym przyadku 300zł w górę. Możemy też sobie to rozłożyć na okres kilku miesięcy( ten miesiąc, czyli opłata za połowę czerwca i połowę lipca będzie jeszcze taka sama, następny miesiąc podniesie o 100, później o 200 i w końcu 300zł). Nie dostaliśmy żadnego pisma w tej sprawie. Na umowie jest zapis " Czynsz będzie waloryzowany, stosownie do rocznego wskaźnika inflacji publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, nie wcześniej niż po upływie 1roku od dnia zawarcia umowy i nie częściej niż raz na 6 miesięcy." Zdecydowaliśmy się na wypowiedzenie umowy, ponieważ nie podobało nam się w jaki sposób nas traktuję(ogłoszenia za plecami, nagłe podwyżki, zwlekanie niektórych spraw i niezgodności w umowie) Chcemy rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, czy przysługuje nam taka możliwość?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

PIOTR KĘPIŃSKI

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Cze 2022 12:07

Witam zapraszam do bezpłatnej konsultacji telefonicznej pod numerem telefonu 507-437-019 specjalizujemy sie w tych sprawach chętnie pomożemy.