2024.06.05 godz. 15:50 Świnoujście, Zachodniopomorskie

Czy mogę rządać od sąsiada zwrotu kosztów leczenia zwierzęcia???

Wyjaśnienie sytuacji

Pies sąsiada pogryzł mojego kota , kot leżał przed moją posesją w trawie ,sąsiad szedł z psem chodnikiem w pewnej chwili pies zauważył śpiącego kota w trawie wyrwał się sąsiadowi i pogryzł mojego kota , kot w wyniku ataku doznał złamania dwóch kości z przemieszczeniem , w tylnej łapie. Operacja była dość droga ,kot ma jeszcze zdrutowane kości . Czy w takim wypadku mogę rządać od sąsiada zwrotu np.50% poniesionych wydatków na leczenie kota?? Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2024 16:17

Zgodnie z art. 431 §1 Kodeksu cywilnego, „kto chowa zwierzę, albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też się zabłąkało lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.” W tej sytuacji, to sąsiad powinien odpowiadać za szkody wyrządzone przez swojego psa.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)