2022.11.23 godz. 17:38 Gdynia, Pomorskie

Czy mogę się dowiedzieć kto dziedziczy prawa do nieruchomosci, jesli jest kupiona przez osoby stanu wolnego w 1/2 czesci?

Wyjaśnienie sytuacji

Kupuje wraz z partnerem nieruchomosc (na kredyt). My stanu wolnego, mieszkanie bedzie w 1/2 czesci kazdego z nas. Co, jesli jeden z nas np zginie w wypadku, badz umrze smiercia naturalna? Kto dziedziczy druga polowe mieszkania w przypadku smierci wspolwlasciciela? Dodam, ze w zwiazku nie ma i nie bedzi dzieci.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Monika Ged

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 09:05

Dzień Dobry, W przypadku braku dzieci i małżonka- spadek w drodze ustawowej dziedziczą rodzice w częściach równych. Natomiast faktyczne ustalenie kręgu spadkobierców jest uwarunkowane okolicznościami konkretnej sprawy, m.in. tym, kto dożył otwarcia spadku. W ostateczności jednak, przy braku małżonka, krewnych i dzieci powołanych do dziedziczenia ustawowego, spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.