2020.11.03 godz. 13:57 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mogę się starać o utrzymanie ze strony ojca dziecka ale bez potwierdzonych wyników DNA przed porodem

Wyjaśnienie sytuacji

Czy można wnioskować o pomoc finansowa 3 miesiące przed porodem jeżeli ojciec dziecka chce testow po porodzie? Jakie są warunki aby można złożyć wniosek do sądu? Czy Sąd bez potwierdzonego ojcostwa możne zgodzić się aby Ojciec dziecka płacił Mi jeszcze przed porodem?? Czy jest możliwość że sąd może odmówić mi świadczeń pieniężnych ze względu jeszcze nie potwierdzonych wyników jeżeli były partner się odwoła od decyzji sądu ze względu na brak wyników? Chcę zaznaczyć że nie mamy ślubu i jestem w 29 tygodniu ciąży.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2020 14:47

Dzień dobry, ojcostwo takie należy uwiarygodnić, nie musi być one potwierdzone za pomocą testów. Uwiarygodnienie ojcostwa następuje np. poprzez pozostawanie z matką dziecka w związku faktycznym do czasu zajścia przez nią w ciążę, porównanie stanu ciąży matki i daty współżycia z danym mężczyzną. Ustaleń tych sąd może dokonać np. na podstawie zeznań świadków wskazanych przez matkę, treści korespondencji między matką a domniemanym ojcem, ich przesłuchania. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)