2024.04.23 godz. 14:42 Gliwice, Śląskie

Czy mogę się zwolnić przed upłynięciem 3 miesięcy bez płacenia kary?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Czy jeżeli w ofercie pracy jest informacja o każe za wcześniejsze zwolnienie (krócej niż 3 miesiące), a w umowie o prace nie ma żadnej takiej wzmianki, to czy jestem zobowiązany do zapłacenia tej kary przy zwolnieniu się po np. 2 miesiącach?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2024 18:07

Dzień dobry. Jeżeli w umowie o pracę nie ma odwołania do żadnych dokumentów, w tym oferty o pracę, gdzie była mowa o karze, to te zapisy nie są wiążące. Należy jednak przestrzegać ustawowych albo umownych okresów wypowiedzenia umowy, które są zależne od czasu zatrudnienia. Można też rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli np. pracodawca w sposób ciężki naruszy podstawowe obowiązki wobec pracownika. Z wyrazami szacunku