2019.12.09 godz. 05:33 Zielona Góra, Lubuskie

Czy mogę skorzystać z Urlopu Wychowawczego?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem obcokrajowiec. Posiadam Zezwolenie na pobyt i pracę. Czy mogę skorzystać z Urlopu Wychowawczego? Czy ww urlop nie jest podstawą do cofnięcia Zezwolenia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2020 11:18

Ustawa o cudzoziemcach nie wskazuje wprost, że skorzystanie z urlopu wychowawczego stanowi podstawę cofnięcia zezwolenia. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby ustawodawca wprowadzał taką sankcję za skorzystanie z uprawnienia, które przysługuje każdemu pracownikowi. Zakładam, że pracuje Pan w oparciu o umowę o pracę? Natomiast trzeba tu mieć na uwadze inną kwestię, korzystając z urlopu wychowawczego nie ma Pan dochodu, wszak za ten okres nie wypłaca Panu wynagrodzenia. Stąd może się pojawić pytania czy spełnia Pan kryteria dochodowe uprawniające do pobytu w Polsce.