Treść zapytania

2020.05.10 godz. 09:48 Rzeszów, Podkarpackie

Czy mogę sporządzić testament, w ktorym zapiszę mieszkanie nienarodzonemu dziecku?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielką mieszkania. Nie mam męża ani dzieci, ale niewykluczone, że to się zmieni. Mam jednak liczne rodzeństwo, które ma swoje rodziny. Najbliżej jestem związana z siostrą i jej córkami. Mimo że jestem po 30, chciałabym sporządzić testament, aby w razie mojej śmierci mieszkanie przypadło tylko moim siostrzenicom. Inaczej bym postąpiła, gdybym miała własne dzieci. Stąd moje pytanie: czy tzw. podstawienie obejmuje osoby, które jeszcze się nie narodziły? A więc czy mogę spadkobiercami uczynić moje siostrzenice, ale tylko pod warunkiem, że nie miałabym własnych dzieci? Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:


Mediator

Mateusz Stefan

Chorzów, Śląskie

(17 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 11 Maj 2020 07:42

Dziecko poczęte, lecz nienarodzone może zostać spadkobiercą jednak pod warunkiem, że urodzi się żywe. Taką możliwość dopuszcza art. 927 § 2 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że po urodzeniu dziecka jego przedstawiciel prawny będzie miał prawo przyjęcia w imieniu dziecka spadku po zmarłym ojcu lub innym członku rodziny, po którym dziecko ma prawo dziedziczyć. Jeżeli dziecko poczęte zostanie uwzględnione jako spadkobierca w testamencie, jego prawo do dziedziczenia będzie również uzależnione od żywego urodzenia tego dziecka. Można dokonać również zapisu na rzecz dziecka poczętego nienarodzonego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź