2023.12.10 godz. 15:59 Łódź, Łódzkie

Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe, podczas, gdy w sądzie procedowany jest wniosek o zniesienie współwłasności dotyczący budynku i gruntów wspólnych?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielem mieszkania (ustanowiona hipoteka, wpis do księgi wieczystej), które jest częścią kamienicy w Łodzi. W październiku wpłynął do sądu wniosek o zniesienie współwłasności, którego jestem "uczestnikiem". We wniosku jeden z punktów mówi o "ustaleniu udziału wydzielonych uprzednio lokali w nieruchomości wspólnej" - w tym mojego lokalu. Wnioskodawcy chcą znieść współwłasność poprzez wyodrębnienie lokali oraz ustanowienie na nieruchomości służebności gruntowej. Czy w obecnej sytuacji mogę sprzedać swoje mieszkanie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Maj 2024 17:56

Tak, nie powinno być z tym problemu. Jedynie w księdze wieczystej zmienią się udziały w nieruchomości wspólnej. Z wyrazami szacunku