2022.03.16 godz. 21:09 Suwałki, Podlaskie

Czy mogę starac się o alimenty od rodziców?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry piszę w sprawie o alimenty od rodziców na mnie, chodzi o to że tata z którym obecnie mieszkam mówi że mam od mamy wyciągnąć alimenty bo jak nie to wyrzuci z domu, przestanie mnie utrzymywać itp. Boję się trochę że jak sie dowie że chce od niego alimenty wyrzuci mnie z domu, albo odetnie prąd i tak dalej. Rodzice są po rozwodzie. Dlatego też chcialabym sie dowiedzieć ile mogę dostac od nich alimentów od każdego z osobna gdy jestem osobą ucząca się w szkole dziennej, mam 18 lat, bilet miesięczny na autobus na dojazdy do szkoły wynosi nie całe 140zł plus mam praktyki szkolne polegające na tym, że dwa razy w tygodniu w wtorki i piatki muszę zakupic produkty które wynoszą od 30 do 60 zł za dzień praktyk. Nie mam możliwości podjecia pracy w trakcie szkoły i po zakończeniu jej ponieważ jestem w ciąży. Proszę mi podpowiedzieć jak napisać taki wniosek, ile mogę żądać alimentów od rodziców i co sąd weźmie pod uwagę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Mar 2022 00:48

Szanowna Pani jeżeli jest Pani w ciąży to zapewne jest Pani mężatką lub planuje ślub, wówczas obowiązek alimentacyjny męża wyprzedza obowiązek alimentacyjny rodzica. Sąd bierze pod uwagę Pani potrzeby oraz możliwości zarobkowe rodziców. Proszę sporządzić wniosek o alimenty wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Pomoc w sporządzeniu wniosku po dokładnej analizie Pani sytuacji osobistej powinni prawnicy w Punkcie Nieodpłatnych Porad Prawnych Znajduje się on w każdym powiecie.