2022.02.14 godz. 13:40 Słupsk, Pomorskie

Czy mogę starać się o odszkodowanie spowodowane postojem w usługach?

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadam firmę budowlaną. Obecnie wykonuję usługi dla spółdzielni mieszkaniowej, dostali kredyt z banku przez miasto na wykonanie robót. Zarząd spółdzielni nie dopilnował terminu odbierania pieniędzy z banku, przez co ja nie dostałem wynagrodzenia za wykonane usługi i roboty. Po 4 tygodniach roboty zatrzymały się z powodu braku funduszu ze strony wykonawcy, a jednocześnie brak zapłaty ze strony inwestora. Termin uregulowania płatności był ustalony na 7 dni roboczych. Czy mogę starać się o zapłacenie mi odszkodowania za postój kiedy przez nie zapłacone faktury nie mogłem wykonywać usług?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jolanta Kaczykowska-Stubba

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lut 2022 07:09

Dzień dobry, z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że jest Pan uprawniony do naliczania odsetek za każdy dzień opóźnienia w zapłacie. Nie znam treści umowy ale może też być Pan uprawniony do rozwiązania umowy z winy wykonawcy. Natomiast odnośnie odszkodowania, sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, gdyż w razie jego dochodzenia trzeba wykazać jakie dochody mógłby Pan osiągnąć w razie braku wykonywania aktualnych prac. Co do zasady nie chodzi o hipotetyczne, średnie dochody, tylko konkretną umowę, czy zlecenie, które musiał Pan odrzucić z uwagi na istniejącą umowę.