2022.06.19 godz. 10:25 Suwałki, Podlaskie

Czy mogę?

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mogę starać się o zakup wyprawki dla dziecka od ojca dziecka zaznaczę że ojciec dziecka nie jest ani nie był moim mężem ponieważ obecnie nie stać mnie na kupno wyprawki? I czy jest możliwość złożenia wniosku do sądu o alimenty i zabranie praw do dziecka przed narodzinami dziecka gdyż ojciec dziecka nie interesuje się dzieckiem, ani razu nie zapytał się o dziecko, nie odwiedził, zaprzecza ojcostwa i nie zamierza dokładać się do utrzymania dziecka oraz nadużywa alkoholu co jest potwierdzone w jego kartotece poprzez złapanie go przez policję pod wpływem alkoholu i zatrzymanie prawo jazdy kat B przez nadużywanie alkoholu oraz potwierdzenie poprzez nagranie jak rzuca się do mnie pod wpływem alkoholu, wyzywa mnie i poniża co mogę potwierdzić poprzez ss z wiadomości jego do mnie?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Cze 2022 13:28

Dzień dobry. Jak najbardziej ma Pani prawo dochodzić przed Sądem alimentów od ojca Pani dziecka. Przepisy prawa nakładają obowiązek alimentacyjny na rodziców, nie ma znaczenia to czy łączy ich małżeństwo czy nie. Sąd weźmie pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe ojca i na tej podstawie orzeknie o wysokości świadczeń. Jeżeli chodzi o władzę rodzicielską, to trudno na podstawie tak szczątkowych informacji udzielić jakiejś konkretnej odpowiedzi. Niemniej jednak, z Pani słów wynika, że są duże szanse na ograniczenie lub nawet całkowite jej pozbawienia. Pozdrawiam