2022.02.17 godz. 11:03 Lublin, Lubelskie

Czy mogę ubiegać się o alimenty i co mogę zrobić w mojej sytuacji

Wyjaśnienie sytuacji

Mój mąż nie interesuje się naszym dzieckiem. W zasadzie jest mężem tylko na papierze bo mieszkamy oddzielnie. On ze swoją matką, ja u swoich rodzicow on nie pracuje, nie wiem jak go zmusić do pracy bo ważniejsze są alkohol, koledzy a jak mowie to czego nie ma czasu żeby do dziecka przyjechać skoro pracy nie ma bo nie i juz. Było tak ze był na weekendy bo na tygodniu to w zasadzie zazwyczaj go nie było ale teraz od miesiąca u dziecka nie był a dziecko wola ze chce do taty przyjedz tato, dlaczego mnie zostawiłes, już było tak kilka razy i później po czasie przyjeżdżał jak gdyby nigdy nic

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lut 2022 14:23

Dzień dobry, jeśli żyjecie Państwo w faktycznej separacji, to może Pani złożyć pozew o alimenty na dziecko (ściślej zaspokojenie potrzeb rodziny). Nie jest istotne, że mąż nie pracuje, ponieważ Sąd będzie ustalał wysokość świadczenia w oparciu o same możliwości zarobkowe, a może taka sprawa zmobilizuje męża do pracy. Odrębnie może Pani też złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, jeśli uważa Pani, że mogłoby to pomóc ustabilizować te kontakty dla dobra dziecka. Pozdrawiam, adw. Michał Filec