2020.08.16 godz. 05:34 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy mogę ubiegać się o alimenty od rodziców, kiedy wyprowadziłam się z domu, nie mam stałego dochodu i chciałabym ukończyć 3 klasę liceum?

Wyjaśnienie sytuacji

Wyprowadziłam się z domu w marcu tego roku do partnera i od tego momentu moge liczyć tylko na wsparcie finansowe od chłopaka i jego rodziny. Sytaucaja rodzinna jest bardzo toksyczna, dochodziło często do przemocy. Rodzice mimo początkowych chęci wynajęcia mi pokoju i zapewnienia minimum socjalnego zadecydowali ze mogę ewentualnie wrócić do domu, jeżeli chce ukończyć 3 klasę liceum. Przy ostatniej rozmowie tata powiedział, że mnie wymeldował i ze nie jesteśmy już rodziną, a jeśli złożę pozew o alimenty to będa się bronić przy pomocy na adwokata, na co mnie nie stać. Jak mam napisać pozew?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2020 11:11

Dzień dobry, może ubiegać się Pani o alimenty od rodziców do momentu, aż obiektywnie nie będzie Pani w stanie utrzymywać się samodzielnie np. ze względu na to, że będzie Pani kontynuowała naukę. Jeszcze przed złożeniem pozwu może Pani wnieść do sądu o przyznanie Pani pełnomocnika z urzędu, wskazując na Pani sytuację materialną. W takiej sytuacji napisaniem pozwu jak również reprezentowaniem Pani w sprawie zajmie się już pełnomocnik. Pozdrawiam serdecznie.