2022.04.13 godz. 12:10 Starachowice, Świętokrzyskie

Czy mogę ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie z odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego ?

Wyjaśnienie sytuacji

Miałam stawić się do więzienia na odbywanie kary 8 miesięcy pozbawienia wolności, po złożeniu odpowiednich wniosków mogę karę odbywać w domu. Jestem już po ponad 4 miesiącach kary, mam pozytywną opinie kuratora i chciałam się zapytać co muszę zrobić, żeby móc wcześniej zakończyć karę. Zależy mi na tym, bo muszę zapłacić parę tysięcy kary, komornik już w całości zajmuje mi wynagrodzenie. Dlatego chciałabym móc wyjechać za granicę do pracy, żeby jak najszybciej pospłacać zaległości, bo w obecnej chwili zarabiając 1500zł na miesiąc nie mam z mojego wynagrodzenia nawet złotówki.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2022 14:22

Może starać się Pani o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Takie zwolnienie może nastąpić po odbyciu przez Panią co najmniej połowy kary pozbawienia wolności, o ile odbywa ją Pani po raz pierwszy. Uzyskanie zwolnienia wymaga złożenia dobrze uzasadnionego wniosku do sądu.