2022.09.26 godz. 11:42 Boguszów-Gorce, Dolnośląskie

Czy mogę ubiegać się o zachowanie mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam.Piszę do Pañstwa z takim zapytaniem rozstaliśmy się z partnerem a posiadamy mieszkanie z kredytem hipotecznym(zostało 23 lata do spłaty).Wraz z córką nie chcemy sprzedawać mieszkania jednak były Partner się uparł nie chce żebym go spłaciła bo myśli że na sprzedaży zarobi więcej. Czy mam prawo ubiegać się o zachowanie mieszkania z ewentualną spłatą go?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Wrz 2022 13:10

Dzień dobry, możecie Państwo się dogadać i Pani za zapłatę kupi udział partnera w mieszkaniu. Przy braku porozumienia do rozważenia jest postępowanie przed Sądem o zniesienie współwłasności z wnioskiem, aby własność przeszła na Panią wraz ze spłatą na rzecz partnera. Kredyt w tle pewnie będzie problematyczny, ponieważ obciąża Państwa solidarnie i konieczna byłaby zgoda banku na zmianę po stronie dłużnika. Jeśli to kredyt frankowy lub indeksowany do innej waluty obcej warto wówczas złożyć pozew o ustalenie nieważności takiej umowy kredytowej. Pozdrawiam, adw. Michał Filec