2024.01.03 godz. 18:29 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy mogę ubiegać się o zwolnienie po połowie kary SDE?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mam pytanie o sytuację, gdy osoba odbywa karę zastępczą w systemie dozoru elektronicznego. Pierwotnie kara wynosiła 18 miesięcy ograniczenia wolności - prac społecznych. Karę tę Sąd zamienił na 9 miesięcy kary w SDE. Czy w takim przypadku jest możliwość o ubieganie się o zwolnienie po połowie kary? Po połowie odbytego dozoru. Czy jeśli to już jest kara zastępcza to taka możliwość nie istnieje? Mam nadzieję że jasno wyjaśniłam o co chodzi. Proszę o informację, dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2024 19:31

Dzień dobry, skazany ma prawo wnioskować po odbyciu 1/2 kary (w przypadku recydywy po 2/3) o skrócenie kary w SDE do Sądu penitencjarnego (Sąd Okręgowy), w którego okręgu skazany ma miejsce stałego pobytu.