2024.01.08 godz. 09:14 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę ubiegać się o zwrot zapłaconych alimentów na dziecko niepełnoletnie, które przebywa a terapii psychiatrycznej?

Wyjaśnienie sytuacji

Matka dziecka otrzymuje co miesiąc alimenty. z dniem 2 stycznia 2024 trafiło na terapię do szpitala psychiatrycznego. Terapia może potrwać nawet kilka miesięcy. Dziecko przebywa w szpitalu państwowym- matka nie realizuje uwzględnionej kwoty na dziecko. Dziecko przebywa tam m. in. z powodu znęcania psychicznego przez matkę oraz każdorazowo po wizycie u ojca- wyrzucaniu dziecka z domu, bo u ojca jej się podoba .Czy mogę odwołać się od płatności alimentów za okres przebywania dziecka w szpitalu? wolałbym przeznaczyć te pieniądze na dojazdy (ok 320 km w jedną stronę) na odwiedziny do córki

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2024 10:40

W mojej opinii o wiele lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia dobra dziecka, będzie wniosek o ustalenie miejsca pobytu (pieczy) przy Panu, jako ojcu. Co do samych alimentów, proszę zasądzoną kwotę zabezpieczać poprzez depozyt sądowy.