2021.08.20 godz. 09:41 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy moge uchylic sie od placenia alimentow

Wyjaśnienie sytuacji

Mam taki problem sedzia przyznal alimenty na dorosłego syna(21 lat) mieszka z matka i dziadkiem, pomaga mu babka. Prawdopodobnie pracuje, oraz zmienil szkole. Dostaje stypedium, a mi pogorszyla sie sytuacja materialna mam na utrzymaniu druga rodzine (2 malych dzieci) a przez sad i syna komornik zajal mi raz cala wyplate, przez co zalegam z czynszem i nie mam za co zyc. Wykazalem w sadzie ile mam na reke wyplaty i jakie mam wydatki to sad tak i tak przyznal alimenty. Teraz moge stracic mieszkanie bo zalegam z czynszem, nie mam na leczenie dzieci. Mam na reke ok 2800 co idzie 1600 na rch.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2021 16:38

Dzień dobry! Jeśli ma Pan wiadomości o tym, że syn (wierzyciel alimentacyjny) pracuje zarobkowo lub w inny sposób usamodzielnił się finansowo to sugeruję złożenie pozwu o ustalenie nieistnienia (wygaśnięcia) obowiązku alimentacyjnego, gdzie koniecznym będzie wykazanie przed sądem iż synowi alimenty już nie przysługują (konieczne w tym celu będą dowody). Sugeruję podjąć działania w miarę sprawnie albowiem niepłacenie alimentów może wiązać się - prócz prowadzenia egzekucji - z takimi konsekwencjami jak wszczęcie postępowania karnego w sprawie niealimentacji (przestępstwa) czy też odebraniem