2019.08.20 godz. 17:43 Darłowo, Zachodniopomorskie

Czy mogę udzielić nauczycielce urlop zdrowotny na 12 miesięcy od września 2019 roku?

Wyjaśnienie sytuacji

Nauczycielka złożyła wnoisek o urlop na poratowanie zdrowia. Została skierowana na badania do lekarza medycyny pracy i tam otrzymała orzeczenie o potrzebie leczenia na 12 miesięcznym urlopie. Okazuje się, że w kwietniu nauczycielka kończy 55 lat i nabywa prawa do emerytury kompensacyjnej. Pytanie czy urlop na poratowanie zdrowia może być udzielony na okres 12 miesięcy, tak jak wskazał lekarz medycyny pracy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2019 22:32

Tzw. emerytura kompensacyjna czyli właściwie nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie nosi cech emerytury, a nabycie uprawnienia do tego świadczenia nie jest równoznaczne z nabyciem uprawnień emerytalnych, o których mowa w art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela. Urlop dla poratowania zdrowia może być więc udzielony w wymiarze 12 miesięcy, mimo nabycia przez pracownika w międzyczasie uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)