2024.08.26 godz. 10:28 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę uniknąć zapłaty zobowiązań z tytułu opłaty dodatkowej za jazdę bez biletu z lat 2005-2014 i później?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Otrzymałem dziś info z ZTM, że jestem mu dłużny z tytułu jazdy bez biletu w latach 2005-2020 ok. 12 tys. złotych. Czy mogę w jakiś sposób uniknąć płatności chociaż części z tych zobowiązań (przedawnienie)? Przez wiele lat byłem bezdomny i tych wezwań do zapłaty nazbierało się sporo. W ciągu ostatnich dwóch lat spłaciłem im już ponad 10 tys. i sądziłem, że to już koniec, a tu nagle taka informacja jak grom z jasnego nieba. Bardzo proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Pałka

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sie 2024 22:31

Roszczenia przewoźnika przedawniają się po roku od dnia przejazdu. Chyba że w ciągu roku nastąpiła przerwa biegu przedawnienia (np. w tym czasie został złożony pozew). Z doświadczenia wiem, że ZTM pilnuje tych terminów, więc domyślam się, że ma pan wezwania dotyczące kwot zasądzonych już prawomocnymi nakazami zapłaty. Wówczas te kwoty przedawniają się po 6 latach od zakończenia postępowania