2022.03.16 godz. 11:22 Poznań, Wielkopolskie

Czy mogę wnioskować o/ liczyć na przedawnienie długu?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, po negatywnej decyzji kredytowej sprawdziłem swoją osobę w BIG, widnieje tam dług, data powstania zaległości to 18.08.2013, data wysłania wezwania do zapłaty w raporcie BIG 08.08.2016, zobowiązanie jest nieprzedawnione. Czy mogę wnioskować o przedawnienie długu, lub czy ten dług przedawni się z upływem 6 lat od wysłania wezwania? Nie wiem, czy dług jest potwierdzony wyrokiem sądu, firma windykacyjna nie wysyła żadych wezwań/ informacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Mar 2022 17:49

Na przedawnienie wpływa wiele kwestii. Z jakiej umowy wynika przedawnienie? Czy był nakaz zapłaty albo zawezwanie do próby ugodowej? Czy było prowadzone postępowanie egzekucyjne?