2023.02.18 godz. 21:00 Kraków, Małopolskie

Czy mogę wnosić o zachowek w ramach odpowiedzi na wniosek spadkobierczyni?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Otrzymałam od sądu doręczenie wniosku mojej siostry, która nabyła w całości spadek po naszej zmarłej babci według pozostawionego testamentu sporządzonego notarialnie. Sąd wzywa mnie do odpowiedzi na wniosek - czy jest możliwe, abym w odpowiedzi zażądała zachowku z tego tytułu czy wymaga to ode mnie wniesienia odrębnego pozwu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lut 2023 00:37

To jest odrębne postępowanie. Po pierwsze aby dochodzić zachowku, najpierw uprawomocnić musi się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Po drugie powództwo o zachowek to tryb procesowy (w przeciwieństwie do postępowania o stwierdzenie nabycia spadku). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie - email: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)