2020.01.02 godz. 12:14 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem w roku kalendarzowym, w którym urodziło się dziecko?

Wyjaśnienie sytuacji

W listopadzie 2019 roku urodził mi się syn. Chciałem wykorzystać w tym roku kalendarzowym 2 dni opieki nad dzieckiem (wypisałem już wniosek na grudzień), ale nie jestem pewny czy przysługują mi te dwa dni w roku urodzenia dziecka? Ponadto, księgowa powiedziała mi, że te dwa dni opieki nad dzieckiem rozbite są na półrocza - tzn. jeden dzień mogę wykorzystać w pierwszej połowie roku (od stycznia do czerwca), a drugi w drugiej połowie roku (od lipca do grudnia). Nigdzie nie znalazłem informacji potwierdzających wersję księgowej... Proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sty 2020 17:20

Witam, księgowa wprowadza Pana w błąd. Zgodnie z art. 188 kp, który reguluje tę kwestię tzw. 2 dni opieki nad dzieckiem na rok kalendarzowy przysługują do ukończenia przez nie 14 lat. Jeżeli nie wykorzysta się ich w danym roku, to nie przechodzą na następny, a w kolejnym roku nabywa się nowe i tyle Co istotne, z w/w uprawnienia może korzystać tylko 1 pracujący rodzic. Pozdrawiam, adw. Katarzyna Jarosz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)