2023.10.10 godz. 09:35 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę wypowiedzieć umowę użyczenia komórki lokatorskiej? W jaki sposób to zrobić? Jaki jest termin wypowiedzenia? Jak formalnie powinno to wyglądać?

Wyjaśnienie sytuacji

Zakupiłem mieszkanie i miejsce postojowe za pewną cenę. W dniu podpisania aktu dowiedzieliśmy się, że na Księdze Wieczystej jest również komórka lokatorska. Obligatoryjnym stało się więc kupno całości razem z komórką. Cena nie uległa zmianie, gdyż sprzedający nadal chciał korzystać z tej komórki, dlatego też spisaliśmy umowę użyczenia na 10 lat. Mówi ona o tym, że zgadzam się na bezpłatne używanie oddanej sprzedającemu komórki przez wspomniany czas. Formalnie, na akcie figuruję jako właściciel mieszkania, miejsca postojowego i komórki. Dlatego też, chciałbym wypowiedzieć umowę użyczenia.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2024 12:54

Dzień dobry, zgodnie z przepisami istnieje możliwość żądania wydania rzeczy użyczonej (w przypadku umowy zawartej na oznaczony czas) - art. 716: "Jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony." Pozdrawiam,