2019.09.19 godz. 09:51 Dobre Miasto, Warmińsko-mazurskie

czy mogę wysłać kopię całości akt osobowych byłemu pracownikowi

Wyjaśnienie sytuacji

były pracownik wystąpił z wnioskiem bez uzasadnienia o wydanie kopii całości akt osobowych z lat 1970-1992 powołując się na art.94,12 K.Pracy. Czy pracodawca musi sporządzić kopię całości akt osobowych, czy właściwe jest stanowisko Pracodawcy udostępnienia wglądu osobistego osoby zainteresowanej u pracodawcy i w obecności pracownika kadr? Pracownik przysłał drugi wniosek i nadal nie uzasadnił do jakich celów chce to wykorzystać.Pracownik już posiada Rp-7 i świadectwo pracy. Proszę o opinię

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Wrz 2019 11:23

Określony w art. 94(12) k.p. obowiązek pracodawcy sporządzenia kopii całości lub części jest bezwzględny, jeśli został złożony wniosek przez osobę uprawnioną, a tak jest w opisanym przypadku. Wniosek nie musi mieć uzasadnienia. Jedyne ograniczenie w tym zakresie, to upływ okresu archiwizacji dokumentacji (co do zasady 10 lat od ustania zatrudnienia - art. 94 pkt 9b kp). Jeśli jednak dokumenty objęte archiwizacją nadal są w aktach, to należy je udostępnić. Szczegółowe zasady udostępniania akt na wniosek są zawarte w § 18 rozp. MRPIPS z 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)