2019.02.11 godz. 09:41 Wrocław, Dolnośląskie

Dzień dobry, chciałbym zapytać w jakim czasie po narodzinach dziecka mogę wykorzystać urlop tacierzyński (2 tygodnie)? Czy muszę wykorzystać przysługujące mi wolne jednorazowo, czy mogę odebrać te dni w częściach?

Wyjaśnienie sytuacji

Niedawno urodził mi się syn. W związku z tym chciałbym wziąć tydzień urlopu. Chciałbym te wolne dni wykorzystać z urlopu tacierzyńskiego jednak nie wiem, czy mogę wnioskować tylko o 7 dni (wliczając weekend) czy muszę od razu o całość. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 12:33

Dzień dobry, zgodnie z art. art. 182 z indeksem 3 kodeksu pracy urlop ojcowski może zostać udzielony pracownikowi maksymalnie na 14 dni. Przepis stanowiący o wykorzystaniu tego urlopu jednorazowo został zniesiony. Teraz można go wykorzystać w podziale na co najwyżej 2 części, przy czym żadna z nich nie może trwać krócej niż 7 dni. Podkreślić należy, że do 14-dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)