2023.01.26 godz. 23:07 Sosnowiec, Śląskie

Czy mogę wystąpić o separację zamiast rozwodu.

Wyjaśnienie sytuacji

Żona założyła sprawę o rozwód beż ożeczenia o winie . Ja bardzo ją kocham i robię wszystko żeby to naprawić ale ona się uparła. Czy na sprawie jest możliwe aby sąd zamiast rozwodu ustanowił separację? Nawet gdy ona kategorycznie żąda rozwodu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 12:42

Reguluje to art. 61(2) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego § 1. Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. § 2. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.