2023.12.03 godz. 17:27 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę zabezpieczyć prawnie własność zakupionego w przyszłości mieszkania mimo, iż jestem po ślubie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mam zapytanie, o podział majątku, a nie rozwód. Jestem w związku z partnerką od 6lat. od tego czasu mieszkam w jej mieszkaniu z nią i jej synem. Od 2 lat jesteśmy małżeństwem. Rozumiem, że jej mieszkanie jest częścią jej majątku osobistego. Ja natomiast oszczędzam, by kupić własne mieszkanie dla nas, ale chciałbym zostać jego jedynym właścicielem. Po prostu pragnę być właścicielem własnego mieszkania. Taka jest moja potrzeba bezpieczeństwa dlatego teraz dwa lata po ślubie zaproponowałem małżonce podpisanie intercyzy, by zabezpieczyć własny majątek w przypadku rozwodu. Niestety ona się na to nie zgadza. Nie chce rozstawać się z moją żoną i dlatego mam pytanie, czy są jakieś prawne możliwości, by zabezpieczyć własność nabytego mieszkania w przyszłości, bym został jego jedynym właścicielem? Dodam, że nie posiadamy wspólnych dzieci ani wspólnego konta, konta mamy oddzielne. Co miesiąc płacę małżonce część czynszu za mieszkanie i kupuje jedzenie dla całej trójki. Zakup mieszkania chce sfinansować ze środków własnych, tzn. tych, które zarabiam, ale o ile wiem te środki po ślubie są uznane za wspólne. Zatem ponawiam pytanie, czy jest szansa przy zakupie mieszkanie zagwarantować prawnie bym był jego jedynym właścicielem? Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Gru 2023 14:12

Dzień dobry, istnieje taka możliwość. Co do zasady nabycie nieruchomości w trakcie trwania wspólności majątkowej wymaga zgody drugiego małżonka (art. 37 ustawy). Wyjątkiem od tej reguły stanowi nabycie nieruchomości za środki pochodzące z majątku osobistego jednego z małżonków.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)