2020.10.16 godz. 18:02 Wrocław-Psie Pole, Dolnośląskie

Czy mogę zacząć pracę na urlopie wychowawczym?

Wyjaśnienie sytuacji

Od 26 listopada rozpocznę urlop wychowawczy, który będzie trwał rok czasu. Czy w tym czasie mogę podjąć się pracy na pół etatu u innego pracodawcy? I czy muszę obecnego pracodawcę o tym informować? Czy muszę wypełniać jakieś dodatkowe wnioski czy wystarczy, że podpisze umowę zlecenie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sonia Konieczniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2020 20:37

Szanowna Pani, Zgodnie z art. 186 [2] Kodeksu pracy w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przyjmuje się, że wykonywanie pracy w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 etatu pozwana na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Poinformowanie dotychczasowego pracodawcy o podjęciu nowego zatrudnienia będzie konieczne ponieważ przy podjęciu dodatkowego zatrudnienia zmienią się zasady opłacania składek ZUS.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)