2019.08.08 godz. 13:47 Wisła, Śląskie

Czy mogę żądać od Pani prokurator wglądu do akt sprawy w trakcie dochodzenia?

Wyjaśnienie sytuacji

Pani prokurator prowadzi sprawę dwutorowo w sprawie śmierci i spadku oraz przejęcia a raczej próby przejęcia mieszkania po moim szwagrze który posiada dalszą rodzinę(Żona i dzieci brata ciotecznego).Sprawa jest moim zdaniem bardzo podejrzana ,między innymi szwagier był po śmierci trzymany 11 dni w lodówce,bez ważnych powodów,dopiero po tym czasie zrobiono sekcję . O śmierci dowiedziałem się przypadkowo po 10 dniach. Jest wiele znaków zapytania ale chciałbym wiedzieć czy Pani prokurator może mi odmawiać wglądu do dokumentów w dotychczasowym dochodzeniu. Z poważaniem Maciej Mękwiński.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sie 2019 15:08

Zgodnie z treścią przepisu art. 156 § 5 Kodeksu postępowania karnego w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, jeżeli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jedynie za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze prokuratora. Udostępnienie akt następuje w drodze zarządzenia, na które tylko stronom służy zażalenie, jeśli zapada decyzja odmowna (art. 159 Kodeksu postępowania karnego).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)