2022.07.12 godz. 20:07 Grajewo, Podlaskie

Czy mogę założyć sprawę o pomówienie

Wyjaśnienie sytuacji

Bratowa mojego męża w listopadzie poprzedniego roku oczerniała mnie w wiadomościach prywatnych do mojego męża. Cyt. : "Twoja żona wyjeżdżając bawi się m.in. ze striprizerami." "Ja się z nią męczyć nie muszę" Poprzedniego weekendu doszło do tego zabranie naszego dziecka przez bratową do jej domu z domu rodzinnego męża bez naszej zgody i manipulowaniu dzieckiem pt. " więcej do mnie nie przyjedziesz bo mama Ci nie pozwoli" Czy mam jakie kolwiek szanse na drodze sądowej żeby powstrzymać tego człowieka ? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Sie 2022 21:40

Dzień dobry. Oczywiście ma Pani szanse na drodze sądowej, ale proponuje potraktować sąd jako środek do celu a nie cel sam w sobie. Wydaje mi się, że kluczowym powinno być działanie w taki sposób, aby sytuacja się nie powtórzyła, więc samo rozwiązanie sprawy przez Sąd nie musi dojść do skutku. Oczywiście ma Pani prawo złożyć prywatny akt oskarżenie o przestępstwo zniesławienia (212 k.k.) oraz dochodzić swoich praw na gruncie powództwa cywilnego, z tytułu naruszenia dóbr osobistych 24 (k.c.).Czasem sama perspektywa tłumaczenia się przed Sądem wystarczy aby zniechęcić kogoś do takiego zachowania.