2024.06.23 godz. 13:39 Cieszyn, Śląskie

Czy mogę zaskarżyć pracowników domu pomocy społecznej?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W dps jestem źle traktowana. To znaczy opiekunki krzyczą na mnie, stosują kary głodowe np. gdy coś powiem nie tak to zabraniają mi zjeść nawet jak jestem głodna. Robią mi kary na telefon i internet po kilka miesięcy. obrażają mnie i potrafią nawet szarpać. Czy mogę coś z tym zrobić? mogę wnieść sprawę do sądu i czy musze mieć jakieś dowody np. nagrania dyktafonem i czy mogę nagrywać, bo to jest chyba prawem zabronione? W dodatku kierownik nie wydaje mi swoich pieniędzy tylko sama ustala co z nich mogę kupować. może tak robić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Cze 2024 17:37

Dzień dobry Opisane działanie personelu jest niedopuszczalne. Art. 55 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej mówi "Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez dom uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu [...]", a art. 68 ust. 2 tej ustawy mówi "Sposób świadczenia usług powinien uwzględniać [...] indywidualne potrzeby i możliwości osoby przebywającej w placówce, a także prawa człowieka, w tym w szczególności prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa." Z wyrazami szacunku