2024.01.27 godz. 09:15 Poznań, Wielkopolskie

Czy mogę zawrzeć umowę cywilnoprawną z jakaś osobą tzn. osoba z osoba? Co jeśli się powtórzy kilka razy

Wyjaśnienie sytuacji

Chodzi o to, że znajom prosi mnie o pomoc w sprzedaży nieruchomości tzn. mam się zajmować pomocą, zdjęciami, administracją etc., chciałem pomóc ale ona chce koniecznie mi zapłacić formalnie. Czy może być między nami jakaś umowa zlecenia np. doradztwo etc lub inne? co jeśli się powtórzy ? Jak to zrobić ? kto płaci zus, gdzie to zgłosic?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sty 2024 16:25

Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań, aby osoby fizyczne zawarły pomiędzy sobą umowę, w której formalnie określają konkretne zobowiązania. W przypadku jednak powtarzających się takich umów oraz w przypadku większych kwot, opisane przez Pana działania mogą zostać uznane za czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej i przy powtarzających się czynnościach należałoby zarejestrować działalność. Pozdrawiam,