2020.06.04 godz. 21:42 Poznań, Wielkopolskie

Rękojmia

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mogę zgłosić na podstawie rękojmi wadę fizyczną laptopa (niedziałające wibracja touchpada) po upływie roku bez udowadniania, że wada była od początku (nie posiadam żadnych dowodów). O tej wadzie dowiedziałem się 10 miesiącu po zakupie, ponieważ wcześniej nie wiedziałem o takiej funkcji sprzętu. Potem nie miałem czasu zająć się tą sprawą i upływa dziś 15 miesiąc rękojmi. Jak wyglada sprawa z domniemaniem wady sprzętu, jeśli zgłosiłbym powstanie wady w 15 miesiącu rekojmi. Gwarancja producenta była roczna.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2020 12:41

Dzień dobry, niestety po upływie 12 miesięcy przestaje istnieć domniemanie, że wada istniała w momencie wydania rzeczy. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi przez okres 2 lat, jednak w okresie między 12 a 24 miesiącem to Pan musi udowodnić, że wada ta istniała w momencie wydania rzeczy. Przepisy niestety w tym zakresie są bezwzględne. Pozdrawiam serdecznie.