2020.11.18 godz. 14:52 Przasnysz, Mazowieckie

Czy mogę zgłosić na policję swojego byłego partnera który na Facebooku pisze mi że jestem suką i ku*wą i grozi mi?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój były partner napisał dziś do mnie niecenzuralne określenia, po tym, jak dowiedział się że mam nowego partnera. Ponadto zapewnił że wyślę moje zdjęcia (prawdopodobnie chodzi mu o półnagie zdjęcia) do moich rodziców. Czy mogę to zgłosić na policję? Czy policja coś z tym zrobi? Czuję od rana lęk i boje się że będzie mnie nękał, napisał m.in. że tego pożałuje i że on tak tego nie zostawi

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2020 15:43

Dzień dobry, ma Pani prawo jak najbardziej zareagować i zawiadomić organy ścigania (Prokuraturę lub Policję - najlepiej pisemnie) o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego partnera. W przypadku powtarzalności zachowań wedle Pani opisu (uporczywości) można mówić o stalkingu z art. 190a k.k., a odnośnie szantażu ze zdjęciami także przestępstwa z art. 191 §1 k.k. Odnośnie samych tylko wyzwisk w Pani stronę, jeśli to było jednorazowe, to można mówić o przestępstwie znieważenia z art. 216 k.k. - to wymaga jednak prywatnego aktu oskarżenia do Sądu(przestępstwo prywatnoskargowe). Pozdrawiam!

Zmodyfikowano dnia: 18 Lis 2020 15:44