2020.06.24 godz. 10:56 Sosnowiec, Śląskie

Czy mogę złożyć do Sądu pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Mam 44 lat pracuję na umowę o pracę z wynagrodzeniem w wysokości najniszej krajowej. Msm zasądzone alimenty na syna w wysokości 800zl miesięcznie. W tym roku syn ukończył technikum. Nie został dopuszczony do matury ze względu na słabe wyniki w nauce. Powiedział że będzie zdawal za rok. Tymczadem podjął pracę w Amazon przez agencje pracy Adecco. (nie wiadomo czy traktować to jako pracę stałą czy tymczasową, choćby ze względu na to, na jakich zasadach Amazon przyjmuje ludzi do pracy przez Adecco - umowy na miesiąc). Moje pytanie czy zobowiązany jestem nadal płacić alimenty, skoro syn zdobyl zawód i z tego co wiem miałby pracę w swoim zawodzie gdyż właściciel lokalu (moj syn jest z zawodu kelnerem) w którym miał praktyki zawodowe chętnie by go przyjął. Ale syn nie chce. Na razie pracuje w Amazon. A moje zarobki uszczuplone ptzez alimenty. Nie starczają na pokrycie rachunków i utrzymania. Mieszkam z żoną ale nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa - rozdzielczość majatkowa. Czy mogę wystąpić do Sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego lub innego abym nie musiał płacić alimentów. Dodam tylko że z dynem widuje się 1-2 razy do roku i to zazwyczaj przez przypadek jsk jest akurat u moich rodziców. Wiem że steruje nim moja byla żona, ktora zrobi wszystko aby mi uprzykrzyć życie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. Andrzej

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2020 14:19

Dzień dobry, może złożyć Pan w sądzie pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. W uzasadnieniu proszę wskazać, że dochód syna pozwala mu obecnie na samodzielne utrzymywanie się oraz że pokrywanie przez Pana kosztów jego utrzymania, ze względu na Pana niskie zarobki łączy się dla Pana z nadmiernym uszczerbkiem materialnym. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)