2021.12.09 godz. 08:20 Częstochowa, Śląskie

Czy mogę zmienić nazwisko dziecka bez zgody ojca ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam pytanie dotyczące zmiany nazwiska dziecka. Moja córka ma 3 latka a z jej ojcem rozstałam się pół roku temu (ma jego nazwisko) ojciec dziecka widuje się z nią mniej więcej raz w miesiącu , płaci alimenty. Chciałam zmienić córce nazwisko ale wiem że on się nie zgodzi ze względu nawet na to żeby mi zrobić na złość , ja uważam że dziecku i mi ułatwi to sprawę ponieważ to ja zajmuję się sprawami w przedszkolu później będzie szkoła będą moje podpisy dziecko nie będzie musiało słuchać możliwe że głupich uwag ze strony kolegów ze mama ma inne a ona inne itp. czy mogę złożyć bez jego zgody wniosek do usc i jest szansa na zmianę czy zostaje sprawa do sądu, jestem też przekonana że nie będzie się dzieckiem interesował w przyszłości to jest teraz początek bo swoim synem z pierwszego małżeństwa (my nie braliśmy ślubu) interesował się jak bym małym dzieckiem a później nawet dwa lata go nie widział tylko dzwonił na "odczepnego" co jakiś czas . Bardzo proszę o odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Gru 2021 12:06

Jeżeli ojciec dziecka nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, to jedynym rozwiązaniem w tej sprawie jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)