2020.03.02 godz. 10:43 Toruniak, Mazowieckie

Czy mogę zostać samoistnym współwłaścicielem

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż nigdy nie dopisał mnie do gospodarstwa ,które dostał przed ślubem Mieszkam na tym gos.29 lat ,Do 2015 razem gospodarzylismy z różnym skutkiem ,Mamy 2 dzieci obecnie pełnoletnich Mąż 5 lat temu się wyprowadził i się rozwiedlismy

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Mar 2020 13:43

Nie widzę ku temu podstaw. Nie można tu mówić o zasiedzeniu, bo najpierw mieszkała Pani na tej nieruchomości za zgodą męża, a więc nie była Pani jego samoistnym posiadaczem, a od wyprowadzki męża minęło dopiero 5 lat, a dla zasiedzenia w złej wierze wymagany jest okres 30 letni samoistnego posiadania. Po rozwodzie można podzielić majątek wspólny i rozliczać nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty męża ( tj. na to gospodarstwo), ale to są roszczenia pieniężne, sąd nie podzieli w tym przypadku majątku osobistego byłego męża.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)