2022.01.03 godz. 22:04 Sokołów Podlaski, Mazowieckie

Czy mogę zrzec się alimentów na dzieci.?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 2 synów. W sierpniu 2020 roku podałam ojca dzieci o alimenty. Sąd po ugodzie naszej (rodzicow) zasądził po 500zl na jednego. Teraz chciałabym się zrzec alimentów ponieważ chcę tworzyć związek z partnerem. W tej chwili jeden syn jest już pełnoletni. Kto musi wystąpić o zrzeczenie alimentów? Czy partner a ja jako przedstawiciel ustawowy młodszego syna mogę się zrzec. A w przypadku starszego syna sam osobiście musi się zrzec. Ile musi być spraw? Czy odbędzie się tylko jedna? Czy 2 oddzielne sprawy? Czy sąd może mnie ukarać dlatego że zmieniłam zdanie? I czy rosprawa jest płatna?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Martyna Borkowska

Siedlce, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2022 10:59

Dziecko pełnoletnie samodzielnie decyduje o alimentach. Ugoda przed mediatorem można zmienić sposób wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Ugoda powinna być zatwierdzona przez sąd.