2020.02.19 godz. 23:37 Poznań-Stare Miasto, Wielkopolskie

Zrzeczenie dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mogę zrzec się dziedziczenia po ojcu biologicznym jeszcze za jego życia. Od dziecka nie utrzymywałam z nim kontaktu. Miał zasądzone alimenty (zapłacił raz, potem przejął to fundusz alimentacyjny. Wiem, że mogę odrzucić spadek po jego śmierci w ciągu sześciu miesięcy od dowiedzenia się, że zmarł. Lecz tej informacji mogę jednak nie otrzymać, ponieważ nie utrzymuję kontaktu z nikim kto mógłby go znać.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 12:33

Można się zrzec spadku za życia spadkodawcy. ale to wymaga zawarcia z nim stosownej umowy w formie aktu notarialnego. Jednostronnie nie może Pani tego zrobić. W kwestii przyszłego odrzucenia spadku chyba zbytnio się Pani martwi. Termin liczy się od dowiedzenia o tytule powołania, jak sama Pani pisze, zatem dopóki Pani nie będzie miała informacji o śmierci ojca, to termin na odrzucenie spadku nie będzie biegł wobec Pani. A gdy się Pani o tym dowie, to będzie Pani miała wystarczająco dużo czasu, by spadek ten odrzucić.