2023.07.27 godz. 14:55 Łódź, Łódzkie

Czy mogę zrzec się spadku osobno od mojej rodziny?

Wyjaśnienie sytuacji

W dalszej rodzinie zmarł ktoś z długami, bez testamentu. Ta część rodziny u notariuszy spadku się pozrzekała, a teraz w kolejności przeszło na mojego dziadka. Dziadek z moimi rodzicami, rodzeństwem, wujkami, kuzynostwem idą do notariusza razem, żeby zrzec się spadku. Mieszkam po drugiej stronie Polski. Czy mogę osobno iść do notariusza? Czy muszę mieć oryginały jakichś dokumentów przy sobie? Czy to prosta procedura, która udałoby się załatwić ew pocztą z przesyłaniem dokumentów, czy też muszę być na miejscu? Czy wygodniej dałoby się wtedy zrzec jakoś w sądzie tutaj, gdzie mieszkam? Dziękuję!

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sie 2023 10:41

Może Pan skutecznie odrzucić spadek dopiero wtedy, gdy osoby powołane do dziedziczenia przed Panem zrobią to samo. Zrzeczenie nie musi być u tego samego notariusza. Ale pocztą nie można tego przeprowadzić.